Kosz

Polska Obsługa Klienta 🇵🇱

–10% TERAZ Z KODEM DCN10

4,4/5 Opinie klientów ★★★★★

mała dziewczynka trzymająca przytulankę

Dlaczego pluszowa zabawka jest ważna dla dziecka?

Czy powinieneś dać swojemu dziecku pluszową zabawkę?

To powracające pytanie wśród świeżo upieczonych rodziców. I jest to naturalne pytanie, ponieważ często słyszymy, że ten przedmiot jest niezbędny dla naszego dziecka, że jest to stymulująca zabawka i że pomaga mu lepiej zasnąć w nocy.

Wszystko to prawda! Faktem jest jednak, że nie wszystkie dzieci go mają. A jednak radzą sobie równie dobrze, jak te, które nigdy go nie miały.

Więc w końcu, czy powinieneś dać ją swojemu dziecku, czy nie?

Naszym zdaniem to nie jest prawdziwe pytanie! Zamiast tego powinniśmy skupić się na korzyściach, jakie przytulanka przynosi dziecku. Dlaczego jest ona tak ważna dla malucha? Dlaczego jej potrzebuje?

Na to pytanie odpowiemy w tym wpisie na blogu. Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, uważamy, że warto najpierw zdefiniować, czym jest kołderka dla niemowląt.

Czym więc jest przytulanka?

Przytulanka to coś, czego nie da się dokładnie zdefiniować. Różni się tak bardzo w zależności od dziecka. Najczęściej jest to zabawka lub pluszak. Ale może to być również koszulka, śliniaczek, kołderka, zwykły kawałek materiału..

Krótko mówiąc, kocyk dziecięcy może być wszystkim! Jedyną wspólną cechą jest to, że dziecko przywiązuje do nich szczególną wagę. To jego ulubiony przedmiot. Nigdy się go nie pozbywa. Podąża za nim wszędzie. Niezależnie od tego, czy idzie spać, do przedszkola, do parku… jego mały towarzysz mu towarzyszy.

Najprościej rzecz ujmując, tak można zdefiniować przytulankę dla dziecka: przedmiot, do którego dziecko przywiązuje się od najmłodszych lat.

Dobrze wiedzieć: psychologowie nazywają go również “obiektem przejściowym”. Trzeba przyznać, że nazwa ta nie brzmi zbyt poetycko! Ma jednak bardzo konkretne znaczenie, które wyjaśnimy w następnym akapicie.

Jaki jest cel kocyka dziecięcego?

Jeśli dotarłeś tak daleko, aby przeczytać ten artykuł, prawdopodobnie słyszałeś już gdzieś, że :

 • pluszowa zabawka zapewnia dziecku komfort i poczucie bezpieczeństwa; ;
 • dają dziecku poczucie bezpieczeństwa;
 • pluszowe zabawki pomagają dziecku stać się bardziej niezależnym;
 • ułatwiają dziecku radzenie sobie z nowymi i trudnymi sytuacjami;
 • pomagają dziecku prawidłowo zasnąć
 • pomagają dziecku lepiej radzić sobie z rozłąką z rodzicami.

Cóż, to wszystko prawda! I są to dobre powody, aby dać dziecku pluszową zabawkę.

W rzeczywistości, jeśli maluch ma tak duże trudności z oderwaniem się od tego przedmiotu, to dlatego, że jest on dla niego ważny. A dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że maluch będzie potrzebował pocieszenia, gdy zacznie rozumieć, że nie jest jednością z mamą. To rozróżnienie pojawia się zwykle w wieku około 6 miesięcy. Zaczyna zdawać sobie sprawę, że jego mama jest w rzeczywistości inną osobą niż on i że jest indywidualnością na własnych prawach.

Oczywiście ten proces odłączania się nie jest łatwy dla dziecka. Będzie czuło się sfrustrowane i będzie potrzebowało pocieszenia. I to właśnie pluszowa zabawka Twojego dziecka pomoże mu to wszystko zapewnić.

Cokolwiek to jest, zapewni mu otuchę, ukojenie i łagodność. Przytulanie jej lub zabawa nią da mu poczucie bezpieczeństwa, tak jakby jego rodzice lub elementy, które otaczają go każdego dnia, były zawsze u jego boku.

Przytulanka jako obiekt przejściowy

W pewnym sensie ta zabawka ułatwia przejście. Dlatego też nazywana jest “obiektem przejściowym”.

Ten obiekt przejściowy dotrzyma maluchowi towarzystwa, gdy będziesz daleko. Zrekompensuje twoją nieobecność i pomoże mu rozwinąć większą niezależność.

Nie wahaj się więc zabrać swojego malucha do żłobka lub parku z jego wiernym przyjacielem. Daj mu go również, gdy o to poprosi. Nie pozbawiaj go go, zwłaszcza gdy idzie spać, gdy jest smutny lub gdy został gdzieś zraniony. Będzie potrzebował swojego przyjaciela, aby go pocieszyć!

Jaką pluszową zabawkę powinieneś dać swojemu dziecku?

Twoje dziecko właśnie przyszło na świat. Prezenty narodzinowe będą zalewać. W większości przypadków najbliżsi będą jak zwykle oferować pluszaki i zabawki. Być może jedną z nich będzie przyszła przytulanka Twojego noworodka. Ale tego jeszcze nie wiesz!

W każdym razie nie ma sensu spieszyć się z zakupem tego czy innego przedmiotu! Kiedy nadejdzie czas, dziecko samo wybierze swoją przytulankę. A kiedy to zrobi, jesteś mu winien uszanowanie jego wyboru.

Ale nie martw się! Dziecko nie wybierze przedmiotu, który mógłby je zranić. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci wolą coś miękkiego i przyjemnego. Coś, co mogą przytulać i pieścić.

Tak więc, gdy zadajesz pytanie “którą pluszową zabawkę powinienem wybrać”, odpowiedź brzmi, że wybór nie należy do Ciebie. To dziecko wybiera tę, która stanie się jego wiernym towarzyszem. I cokolwiek wybierze, nie powinieneś się z nim kłócić. W końcu nie ma czegoś takiego jak dobra lub zła pluszowa zabawka. Tak długo, jak spełnia ona swoją rolę jako przedmiot przejściowy, będzie dobra dla malucha.

Warto też wiedzieć, że kołderka każdego dziecka jest wyjątkowa. Jest niezastąpiona. Od momentu, w którym dziecko uzna ją za swoją przytulankę, pozostanie nią na zawsze.

Z czasem przedmiot nabierze zapachu i tekstury, które pozwolą dziecku odróżnić go od każdego innego przedmiotu, nawet takiego, który jest idealnie identyczny. Przyzwyczai się do zapachu, co da mu poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Z tych wszystkich powodów nie oczekuj, że dziecko łatwo oddzieli się od swojej przytulanki. Jest na to kilka prostych sposobów, o których opowiemy w kolejnych akapitach.

Kiedy należy oddzielić dziecko od przytulanki?

Twoje dziecko jest coraz starsze i planujesz oddzielić je od pluszowej zabawki. Cóż, naprawdę nie powinieneś tego robić, ponieważ to zły pomysł! Dlaczego? Zaraz ci to wyjaśnimy!

Pamiętaj, że twój mały ulubieniec zaadoptował swoją pluszową zabaw kę, gdy poczuł, że jej potrzebuje. Cóż, naturalnie rozstanie się z nią, gdy przestanie odczuwać taką potrzebę. A kiedy dokładnie to nastąpi?

Trudno powiedzieć! Ale ogólnie rzecz biorąc, dziecko porzuci swojego wieloletniego przyjaciela w wieku od 3 do 5 lat. Nie oznacza to jednak, że powinieneś zmuszać go do rezygnacji, jeśli odmawia tego nawet w wieku 6 lat. Nie!

Musisz dać dziecku czas na oderwanie się od ulubionego przedmiotu. Jeśli nie może się bez niego obejść, to dlatego, że nadal go potrzebuje. Przytulanka nadal może być przydatna w stresujących sytuacjach. Więc nie zmuszaj go do tego.

W przeciwnym razie, oto kilka powodów, dla których dzieci mogą porzucić swoje kocyki:

 • W większości przypadków dzieje się tak, gdy zaczyna radzić sobie ze słowami i może teraz wyrażać siebie w zupełnie inny sposób.
 • Niemowlęta również porzucają swoje pluszowe zabawki, gdy stają się bardziej niezależne. Kiedy to nastąpi, będzie w stanie samodzielnie radzić sobie ze stresującymi sytuacjami i zmianami.
 • Dziecko zaczyna nawiązywać przyjaźnie i brać udział w zajęciach poza domem. Będzie czuło się mniej samotne i nie będzie potrzebowało pocieszenia i towarzystwa, do którego było przyzwyczajone. Stopniowo zrezygnuje ze swojej pluszowej zabawki.

Wreszcie, gdy dziecko stopniowo odsuwa się od swojego kocyka dla niemowląt, jest to znak, że dorosło i poszło naprzód. Nie zdziw się jednak, jeśli wróci, by o niego poprosić. Być może przechodzi przez trudną sytuację i potrzebuje swojej przytulanki, aby go pocieszyć. Ale bez paniki! Prawdopodobnie nie przywiąże się do niej tak bardzo jak wcześniej.

Jak oddzielić dziecko od przytulanki, aby je umyć?

Kiedy nadejdzie czas, dziecko nigdy nie będzie chciało być oddzielone od swojego kocyka. Jednak w pewnym momencie będziesz musiał go zabrać, aby go wyprać. Jest to niezbędne, aby usunąć cały brud, który nagromadził się na pluszaku i zapobiec zachorowaniu dziecka (aby dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji pluszaka, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu na temat prania pluszaków)

Jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim nie radzimy zabierać zabawki nagle lub na siłę. Twoje dziecko z pewnością tego nie doceni! Najlepiej postępować taktownie. Oto kilka wskazówek, które mogą zadziałać. Należy jednak pamiętać, że będą one najbardziej skuteczne, jeśli przytulanka dziecka jest miękką zabawką, co zwykle ma miejsce.

 • Kupując przytulankę dla dziecka, kup dwa identyczne modele. W ten sposób, gdy idziesz umyć jedną, możesz dać mu drugą i odwrotnie. Jeśli będziesz to robić regularnie, Twoje dziecko nie zobaczy nic poza ogniem. Ale uważaj, obie przytulanki muszą mieć ten sam zapach. W przeciwnym razie może to nie zadziałać!
 • Twoje dziecko chodzi już do żłobka? W takim razie to idealny moment, aby wyprać pluszową zabawkę dziecka. Należy jednak dokładnie sprawdzić czas suszenia, aby pluszak był gotowy na powrót dziecka. Dziecko może się rozpłakać, jeśli nie zobaczy jej po powrocie z przedszkola.
 • Możesz także wyczyścić kołdrę w tym samym czasie, gdy kąpiesz swojego malucha. Pomoże mu to zrozumieć, że jego towarzysz również potrzebuje kąpieli.

Podsumowanie: dlaczego przytulanka jest ważna dla dziecka?

Przytulanka jest ważna z wielu powodów. Dla dziecka to źródło komfortu i bezpieczeństwa. Lubi mieć ją w pobliżu, gdy jesteś daleko lub gdy ma do czynienia ze stresującą sytuacją. Przytulanka rekompensuje twoją nieobecność, zapewniając miękkość, czułość i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego ważne jest, aby dać je dziecku, gdy spędzacie razem mniej czasu.

Kocyk , choć często prezentowany w formie przytulanki, może być kolejnym przedmiotem, który dziecko ma pod ręką i uwielbia. Nie musisz go dla niego wybierać. Dziecko wybierze go dla siebie, gdy nadejdzie odpowiedni czas.

Wreszcie, chociaż można pomóc dziecku oddzielić się od jego miękkiej zabawki, ważne jest, aby pozwolić mu pozbyć się jej we własnym tempie. W końcu porzuci ją, gdy nie będzie już odczuwać potrzeby jej trzymania.

To wszystko, co musisz wiedzieć o znaczeniu miękkiej zabawki dla dziecka. Ten przejściowy przedmiot będzie bardzo korzystny. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne. Podczas gdy niektóre mają silną potrzebę posiadania przytulanki u boku, inne mogą się bez niej obejść bez obaw.

Darmowa dostawa

dla zamówień powyżej 224 zł*

Dostawa w dowolne miejsce w Polsce

Możemy dostarczyć w dowolne miejsce w Polsce

100% Bezpieczeństwa

PayPal / MasterCard / Visa

10% zniżki na cały sklep!

Dołącz do naszej listy klientów VIP i skorzystaj z naszych ekskluzywnych ofert, promocji, prywatnych wyprzedaży i odbierz prezent powitalny.